Wniosek o urlop wychowawczy


Wniosek o urlop wychowawczy może złożyć zarówno kobieta jak i mężczyzna posiadający półroczny staż pracy, umowę o pracę i dziecko w wieku do czterech lat. Urlop wychowawczy może trwać trzy lata i jest bezpłatny. W celu skorzystania z urlopu należy złożyć odpowiednie pisemne podanie do pracodawcy.
Należy je złożyć na dwa tygodnie przed jego rozpoczęciem, gdyż pracodawca może udzielić urlopu nie wcześniej niż czternastego dnia od daty otrzymania wniosku. Prawidłowy wniosek o urlop wychowawczy powinien zawierać następujące informacje:
– początek oraz koniec urlopu,
– określenie okresu wcześniej wykorzystanego urlopu na dane dziecko,
– oświadczenie drugiego, prawnego opiekuna dziecka o zamiarze niekorzystania z urlopu wychowawczego w okresie uwzględnionym we wniosku.

Podanie o urlop wychowawczy może zostać odrzucone przez pracodawcę, nie później jednak niż w ciągu 7 dni przed rozpoczęciem urlopu przez osobę, która takie podanie złożyła.

Jak otrzymać urlop wychowawczy w 2014 roku?

Urlop wychowawczy w 2014 roku przysługuje każdemu młodemu rodzicowi, którego staż pracy jest nie krótszy niż pół roku. Urlop taki może trwać maksymalnie 35 miesięcy. Urlop wychowawczy nie musi być wykorzystany na raz, w jednym ciągu. Od 2013 roku urlop może być podzielony na maksymalnie 5 okresów. Oboje rodziców może jednocześnie być na urlopie wychowawczym, ale tylko przez okres czterech miesięcy.

Pobierz wzór wniosku wychowawczego w formacie pdf lub doc, gotowy do wydruku i wypełnienia:

wniosek o urlop wychowawczy wzór podanie o urlop wychowawczy
Kliknij na obrazek prawym przyciskiem myszki i wybierz opcję „zapisz link jako”, aby zapisać wzór podania o urlop wychowawczy na dysku swojego komputera, by móc go następnie wydrukować i wypełnić.

Nowy projekt rządu – wydłużony urlop dla rodziny.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.1/10 (17 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +8 (from 18 votes)
Wniosek o urlop wychowawczy, 7.1 out of 10 based on 17 ratings

Wyszukiwane frazy:

 • wniosek o urlop wychowawczy
 • podanie o urlop wychowawczy
 • wniosek o urlop wychowawczy wzór
 • wzór wniosku o urlop wychowawczy
 • wniosek o urlop wychowawczy 2015 wzór
 • wniosek o wychowawcze
 • urlop wychowawczy wzor wniosku

1 Comment

 • Ania on Październik 7, 2013

  Może gwoli uzupełnienia. Od 1 października 2013 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Zmiany są ledwie kosmetyczne i dotyczą sposobu określenia jego wymiaru z „do 3 lat” na „do 36 miesięcy” (przy czym sam wymiar tego urlopu się nie zmienił) oraz sposobu jego wykorzystywania.

  Zgodnie z nowymi przepisami:

  – Każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru 36 miesięcy (w przypadku chęci skorzystania z pełnego wymiaru urlopu wychowawczego, 35 miesięcy tego urlopu będzie mogła wykorzystać np. mama dziecka, natomiast jeden miesiąc tego urlopu przypadnie jego tacie). Prawa tego nie można przenosić, co oznacza, że żaden z rodziców lub opiekunów dziecka nie będzie mógł zrezygnować z należnego mu miesiąca na rzecz drugiego rodzica lub opiekuna.

  – W taki sam sposób określono wymiar urlopu w przypadku dziecka niepełnosprawnego.
  – Wyjątkowo z maksymalnie 36 miesięcy urlopu wychowawczego skorzystać może również mama lub tata dziecka, jeśli drugi rodzic nie żyje lub gdy nie przysługuje mu władza rodzicielska, został jej pozbawiony albo gdy uległa ona ograniczeniu lub zawieszeniu,
  – Korzystanie z urlopu wychowawczego przez dwoje rodziców jednocześnie będzie możliwe przez dłuższy czas tzn. maksymalnie 4 miesiące (wcześniej 3),
  – Urlop wychowawczy będzie mógł być wykorzystany w większej liczbie części tzn. nie więcej niż 5 (wcześniej nie więcej niż 4).
  – Urlop wypoczynkowy nie ulegnie przedawnieniu ze względu na długi np. ponad trzyletni czas wykorzystywania urlopu wychowawczego na dziecko (po urlopie wychowawczym pracownik będzie mógł wykorzystać cały urlop wypoczynkowy, do którego nabył prawo przed urlopem wychowawczym),
  – Korzystanie z urlopu wychowawczego w tym samym roku kalendarzowym, w którym nabyło się prawo do urlopu wypoczynkowego a następnie powróciło do pracy, nie wpłynie negatywnie na wymiar urlopu wypoczynkowego (np. skorzystanie z urlopu wychowawczego w okresie 4 miesięcy, od marca do czerwca w danym roku kalendarzowym nie spowoduje, po powrocie do pracy w lipcu tego samego roku, obniżenia wymiaru urlopu wypoczynkowego w sposób proporcjonalny, czyli o 4/12). Przytaczam za: podatki.biz/artykuly/urlop-wychowawczy-nowe-regulacje_10_22009.htm?pwd=1

  Pozdrawiam

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)

Comments are closed