Wniosek o urlop macierzyński

admin

Czerwiec 14, 2013

Urlop Macierzyński


Wniosek o urlop macierzyński. Od czasu nowelizacji ustawy w roku 2013 każda kobieta ma prawo do urlopu macierzyńskiego w celu opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Czas takiego urlopu zależy od ilości urodzonych dzieci podczas jednego porodu i może wynieść od 20 do 37 tygodni.  Zgodnie z art. 180 § 1 i 3 KP urlop macierzyński przysługuje w wymiarze:

20 tygodni (140 dni) w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
31 tygodni (217 dni) w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
33 tygodni (321 dni) w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
35 tygodni (245 dni) w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
37 tygodni (259 dni) w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

W dniu, gdy kończy Ci się urlop macierzyński możesz złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński, co da Ci kolejne 4 lub 6 tygodni urlopu. Dodatkowy urlop macierzyński nie jest obowiązkowy, a wynosi on 4 tygodnie od 1.01.2012 do 31.12.2013 i 6 tygodni po 01.01.2014.

Pracodawcy należy przedstawić następujące dokumenty:  akt urodzenia dziecka lub dzieci oraz  zaświadczenie o porodzie (otrzymasz je w szpitalu, w którym rodziłaś). Wniosek o urlop macierzyński należy składać gdy:

– chcesz skorzystać z urlopu macierzyńskiego przed porodem (możesz to uczynić na dwa tygodnie przed narodzinami dziecka),
– chcesz skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Jak należy wypełnić wniosek o urlop macierzyński?

Podanie o urlop macierzyński w 2014 roku powinno zawierać takie podstawowe dane jak: imię i nazwisko pracodawcy oraz dane osoby ubiegającej się o urlop macierzyński. Dodatkowo podczas składaniu wniosku o urlop macierzyński trzeba dołączyć także zaświadczenie lekarskie z podaną datą przewidywanego porodu. Jeśli chcesz skorzystać z urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem w podaniu musisz uwzględnić daty, w których ma być wykorzystany przedwczesny urlop macierzyński. Jeśli chcesz skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego to wniosek o dodatkowy urlop macierzyński, musisz złożyć na 7 dni przed końcem podstawowego urlopu macierzyńskiego.
Zgodnie z szumnymi zapowiedziami jakie padły z ust premiera Donalda Tuska od 17.06.2013 będzie istniała możliwość wydłużenia urlopu macierzyńskiego do 52 tygodni, czyli całego roku. Skorzystanie z rocznego urlopu macierzyńskiego (płatny w wymiarze 80% pensji) wymaga zgłoszenia takiej chęci na co najmniej 14 dni 6 tygodni przed datą planowanego porodu. Gdy tego nie uczynisz to przez pierwsze 6 miesięcy roku będziesz dostawać 100% świadczenia. Jeżeli w tym okresie podejmiesz decyzję o wydłużeniu urlopu macierzyńskiego o kolejne 6 miesięcy to taka możliwość istnieje, ale przez drugą część urlopu będziesz otrzymywać tylko 60 procent pensji.

Pobierz wzór wniosku macierzyńskiego w formacie pdf lub doc, gotowy do wydruku i wypełnienia:

Wniosek o urlop macierzyński podanie o urlop macierzyński
Kliknij na obrazek prawym przyciskiem myszki i wybierz opcję „zapisz link jako”, aby zapisać wzór podania o urlop macierzyński na dysku swojego komputera, by móc go następnie wydrukować i wypełnić.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.6/10 (51 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 44 votes)
Wniosek o urlop macierzyński, 5.6 out of 10 based on 51 ratings

Wyszukiwane frazy:

  • wniosek o urlop macierzyński
  • podanie o urlop macierzyski
  • podanie o urlop macierzyński
  • jak wypełnić wniosek o urlop macierzyński
  • wniosek o urlop macierzyński 2016 druk
  • wniosek o urlop macierzynski wzór
  • wniosek o urlop macierzynski roczny

Related posts:

Related Posts

Koniec wysokiego zasiłku dla kobiety przedsiębiorcy od 2015 roku?

admin

Sierpień 20, 2014

Urlop Macierzyński

Czy to koniec wysokiego zasiłku dla kobiety przedsiębiorcy od 2015 roku? Do tej pory kobieta prowadząca firmę mogła otrzymać wysoki zasiłek macierzyński wynoszący nawet około 6500 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2015 roku sytuacja ma się jednak zmienić, oczywiście na niekorzyść prowadzących firmę przyszłych mam. Wszystko dlatego, że osoby chcące uzyskać taki zasiłek mogły według […]

Read More