Gdzie na narty w Polsce?


Gdzie można wyjechać na narty w Polsce? Mimo że kurorty narciarskie we Włoszech, Austrii i Szwajcarii są również warte odwiedzenia to nasze ojczyste góry nadal pozostają głównym miejscem, gdzie jeździ się na nartach. Oto przegląd ważniejszych ośrodków narciarskich w polskich górach:

Sudety Środkowe i Wschodnie

Rzeczka i Sokolec (ok. 750 m)
Popularny ośrodek w Górach Sowich. Osiem wyciągów orczykowych i talerzykowych, trasy przeważnie łatwe, część utrzymywana. Na miejscu znajduje się parking, ośrodek wczasowy i schronisko.

Zieleniec (850 – 1000 m)
Najpopularniejszy w Sudetach ośrodek narciarstwa rodzinnego. Kilkanaście wyciągów orczykowych i talerzykowych, trasy łatwe, utrzymywane. Ośrodki wczasowe, schronisko.

Czarna Góra koło Stronia Śląskiego (750 – 1100 m)
U stóp Śnieżnika i Czarnej Góry istnieje największy ośrodek narciarski Kotliny Kłodzkiej z koleją linową i 4 długimi wyciągami. Trasy zróżnicowane, utrzymywane, częściowo naśnieżane. W pobliskich miejscowościach ponadto 5 wyciągów talerzykowych.

Beskid Śląski

Ustroń (380 – 880 m)
Ośrodek narciarski w trzech częściach. Główną jest Czantoria: kolej linowa, 2 wyciągi, trasy trudne, utrzymywane. Ponadto wyciągi znajdują się w Ponicu i leżącym naprzeciw Czantorii Jaszowcu.

Wisła (400 – 980 m)
Największa miejscowość wczasowa Beskidu Śląskiego. Kilkanaście wyciągów orczykowych i talerzykowych na terenie całej miejscowości. Najatrakcyjniejsze miejsca to Malinka – Cieńków, Stożek i Soszów. Trasy przeważnie utrzymywane.

Istebna (560 – 720 m)
Na północ od miejscowości na stokach Złotego Gronia są 3 wyciągi orczykowe, trasy utrzymywane, w pobliżu ośrodki wczasowe.

Koniaków i okolice (700 – 890 m)
W samym Koniakowie 4 wyciągi, ponadto jeden w pobliskiej Jaworzynce.

Brenna (400 – 920 m)
Duża miejscowość wczasowa. Na jej obrzeżach 8 wyciągów orczykowych i talerzykowych.

Szyndzielnia i Klimczok (500 – 1110 m)
Góry położone na przedmieściach Bielska Białej, 4 schroniska, liczne szlaki. Na Szyndzielnię prowadzi nowoczesna kolej gondolowa, ponadto 3 wyciągi. Trasy bardzo zróżnicowane, częściowo utrzymywane. Przy schronisku na Klimczoku (2 km od Szyndzielni) wyciąg talerzykowy, ponadto kilka nartostrad.

Meszna (600 – 760 m)
Zespół trzechg wyciągów talerzykowych na stoku ponad miejscowością ok. 800 m od szosy Bielsko Biała – Szczyrk.

Szczyrk (500 – 1250 m)
Największy i dalej najlepszy polski ośrodek narciarski składający się z czterech rejonów. Pierwszym jest Skrzyczne: kolej linowa (2 odcinki) i 4 wyciągi, trasy bardzo zróżnicowane, utrzymywane, sztucznie naśnieżane. Drugim rejonem jest Górniczy Ośrodek Narciarski (Małe Skrzyczne, Pośredni, Salmopol): 13 długich wyciągów, kilkanaście bardzo zróżnicowanych i dobrze utrzymywanych tras, dużo sztucznego naśnieżania. Następne dwa są już znacznie mniejsze to Przełęcz Salmopolska: 2 małe wyciągi i Biała: 3 wyciągi, sztuczne naśnieżanie, trasy utrzymywane. Na terenie miejscowości znajduje się kilka dalszych, przeważnie krótkich wyciągów.

Ośrodki narciarskie w regionie Beskidu Żywieckiego

Korbielów i Pilsko (650 – 1490 m)
Największy i najlepszy ośrodek narciarski Żywiecczyzny. Głównym terenem jest Górniczy Ośrodek Narciarski położony na stokach Pilski i Buczynki: 8 wyciągów, trasy bardzo zróżnicowane, utrzymywane, własny hotel. Ponadto w miejscowości 5 innych wyciągów talerzykowych.

Zwardoń (680 – 950 m)
Pięknie położona miejscowość na granicznej przełęczy (przejście drogowe i kolejowe). W najbliższej okolicy i w centrum miejscowości około 10 wyciągów orczykowych i talerzykowych. Trasy utrzymywane. Na nartach można również jeździć na pobliskich wyciągach słowackich.

Karkonosze i okolice

Szklarska Poręba (600 – 1363 m)
Największa miejscowość wczasowa w Sudetach z tradycjami od połowy XIX w. Głównym terenem są stoki Szrenicy i Hali Szrenickiej: kolej linowa (2 odcinki), 5 wyciągów, trasy zróżnicowane, utrzymywane, sztucznie naśnieżane. Na terenie miejscowości kilkanaście wyciągów talerzykowych przy łatwych stokach. W pobliskich Jakuszycach szeroko znany ośrodek narciarstwa biegowego (Bieg Piastów).

Łysa Góra (700 m)
Ośrodek narciarski i szkoła klubu „Aesculap” położony na płn. od Jeleniej Góry: cztery wyciągi, trasy łatwe, sztuczne naśnieżanie, stok oświetlony.

Karpacz (580-1375 m)
Najpopularniejsza latem i zimą miejscowość Karkonoszy (Śnieżka, Mały Staw i Samotnia, Kościół Wang). Podstawowym terenem narciarskim są stoki Kopy i Złotówki: kolej linowa, 5 wyciągów, trasy zróżnicowane, utrzymywane. Na terenie miejscowości i na pobliskiej Karpatce ponad dwadzieścia wyciągów talerzykowych, trasy na ogół łatwe, część sztucznie naśnieżana, niektóre stoki oświetlone.

Okolice Węgierskiej Górki i Ujsoł

W rejonie znajduje się około 10 wyciągów talerzykowych i orczykowych rozmieszczonych w następujących miejscowościach: Żabnica (4 wyciągi), Cięcina, Rycerska, Ujsoły, Kamesznica, Sól, Laliki, Hala Boracza. Stoki przeważnie łatwe, trasy okresowo utrzymywane.

Zawoja (ok. 750 m)
Duża wieś letniskowa u stóp Babiej Góry, 5 wyciągów talerzykowych, 1 orczykowy, stoki przeważnie łatwe, częściowo utrzymywane.

Beskid Wyspowy, Gorce, Pieniny

Pojedyncze wyciągi znajdują się w Jordanowie, Skomielnej, Kasinie Wielkiej, Limanowej, Tymbarku, Krościenku, Czorsztynie Nadzamczu i Łopusznej, Lubomierzu i Szczawie.

Rabka i okolice (600 – 810 m)
Uzdrowisko dziecięce. Ponad 4 km od centrum na stoku Maciejowej 1 wyciąg orczykowy i 1 talerzykowy, trasy średnio – trudne. W pobliskiej Obidowej 2 wyciągi orczykowe, ponadto po 1 talerzyku w Rabie Niżnej i Wyżnej oraz w Chabówce.

Koninki koło Poręby Wielkiej (650 – 1010 m)
Ośrodek wczasowy i narciarski Huty im. Sendzimira: kolej linowa i 4 krótsze wyciągi. Trasy urozmaicone i utrzymywane, szlaki do wędrówek narciarskich.

Nowy Targ Kowaniec (ok. 750 m)
W położonym na płn. od miasta Kowańcu 2 wyciągi. Trasy utrzymywane, sztuczne naśnieżanie.

Szczawnica (450 – 720 m)
Duże uzdrowisko oraz ośrodek narciarski na Palenicy: kolej linowa, 2 wyciągi, halfpipe, letnia zjeżdżalnia. Trasy urozmaicone, utrzymywane, sztuczne naśnieżanie. W położonych 7 km na wschód Jaworkach dalsze 3 wyciągi.

Tatry i Podtatrze

Białka Tatrzańska (700 – 940 m)
Miejscowość letniskowa, również bardzo popularny ośrodek narciarstwa rodzinnego z dobrym zagospodarowaniem i długimi łagodnymi stokami. Na terenie całej miejscowości 12 wyciągów talerzykowych, trasy utrzymywane, 2 stoki naśnieżane, oświetlenie.

Bukowina Tatrzańska (820 – 1120 m)
Jedna z najwyżej położonych w Polsce miejscowości, tradycyjne zimowisko. Na wierchach górnej części wsi i nad nią ponad dwadzieścia wyciągów skupionych w kilku grupach (Wierch Olczański, Wysoki Wierch, Karpenciny i Głodówka, okolice kościoła parafialnego). Trasy na ogół łatwe, utrzymywane, 2 stoki sztucznie naśnieżane, kilka oświetlonych. W pobliskim Jurgowie, Brzegach i Małem Cichem dalsze 5 wyciągów.

Zakopane (820 – 1950 m)
Największy górski ośrodek wczasowo – turystyczny między Alpami a Władywostokiem z szeroko znanych powodów w dziedzinie sportów zimowych. Dobre i bardzo dobre warunki dla narciarstwa rodzinnego, średnie dla wymagających. Głównym terenem narciarskim pozostaje Kasprowy Wierch: 3 koleje linowe, trasy trudne, utrzymywane. Ponadto na terenie miasta i pobliskich Kościelisk około 30 wyciągów talerzykowych z łatwymi, najczęściej utrzymywanymi trasami. Na stokach Nosala i pod nim zespół 6 wyciągów + kolej linowa i sztuczne naśnieżanie, trasy utrzymywane, oświetlone. Na stokach Gubałówki i Butorowego dalsze 3 koleje linowe dwie. dla narciarzy) i około 10 dalszych wyciągów z dwoma naśnieżanymi stokami, trasy urozmaicone, utrzymywane.

Beskid Niski i Bieszczady

Ta część gór nadal pozostaje najsłabiej zagospodarowana narciarsko. Jedynym większym ośrodkiem są Ustrzyki Dolne gdzie na stokach Kamiennej Laworty funkcjonują cztery wyciągi oraz Magura Małastowska na południe od Gorlic. Ponadto w kilkunastu miejscowościach około 15 wyciągów talerzykowych i orczykowych.

Beskid Sądecki

Piwniczna – Sucha Dolina (700 – 1020 m)
W położonej 6 km na wschód Suchej Dolinie, na okalających ją stokach Eliaszówki znajduje się zespół siedmiu wyciągów różnej długości. Trasy zróżnicowane, częściowo utrzymywane. Przy wyciągach Hotel Górski i punkty gastronomiczne.

Krynica (600 – 1110 m)
Najbardziej znane polskie uzdrowisko przekształca się w ośrodek narciarski. W 1997 r. uruchomiono pierwszy odcinek nowoczesnej kolei gondolowej z doliny Czarnego Potoku na Jaworzynę. Przy niej ma powstać zespół 4 – 6 wyciągów oraz urządzenia naśnieżające. Drugim terenem narciarskim są Słotwiny z zespołem 5 wyciągów i szerokimi, dobrze utrzymywanymi trasami.

Tylicz (590-740 m)
Niewielkie miasteczko położone w kotlinie góry Szwarcowa (795 m n.p.m), góry Łan (742 m n.p.m.), 6km na wschód od Krynicy Górskiej. Tereny narciarskie obejmują pobliskie zbocza gór. Czynnych jest 10 wyciągów narciarskich o zróżnicowanych trasach zjazdowych. Wszystkie stoki są oświetlone. Przy wyciągach czynne punkty małej gastronomi, parkingi, wypożyczalnie sprzętu sportowego. Spotkać można wytrawnych narciarzy jak również stawiających pierwsze kroki nowicjuszy w narciarstwie. Warunki klimatyczne sprawiają, że śnieg na stokach utrzymuje się od grudnia do marca.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Gdzie na narty w Polsce?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Wyszukiwane frazy:

  • podanie o urlop wzor