Koniec wysokiego zasiłku dla kobiety przedsiębiorcy od 2015 roku?

admin

Sierpień 20, 2014

Urlop Macierzyński


Czy to koniec wysokiego zasiłku dla kobiety przedsiębiorcy od 2015 roku? Do tej pory kobieta prowadząca firmę mogła otrzymać wysoki zasiłek macierzyński wynoszący nawet około 6500 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2015 roku sytuacja ma się jednak zmienić, oczywiście na niekorzyść prowadzących firmę przyszłych mam. Wszystko dlatego, że osoby chcące uzyskać taki zasiłek mogły według ZUSu dokonywać nadużyć. Wystarczyło bowiem przez miesiąc prowadzić działalność i opłacić choć raz maksymalną składkę na ubezpieczenie społeczne (zawierającą ubezpieczenie chorobowe), aby nabyć prawo do tak wysokiego zasiłku po urodzeniu dziecka. Jeśli tę jedną składkę społeczną kobieta zapłaciła od maksymalnej podstawy, to wtedy mogła otrzymać również maksymalny zasiłek macierzyński we wspomnianej wcześniej kwocie. Z tym, że jeśli ZUS stwierdzał, że działalność gospodarcza została założona tylko po to, aby pobierać zasiłek to mógł oczywiście odmówić jego przyznania. Odwoływać się od decyzji można jedynie w sądzie, a sprawy takie ciągną się zwykle około dwóch lat. Założenie działalności i wystąpienie do ZUS o zasiłek to według niektórych osób pewna droga sądowa. Dlatego lepiej zdawać sobie sprawę z takiej sytuacji i zakładać działalność choć na kilka miesięcy przed porodem.

Prace nad likwidacją tej korzystnej dla przedsiębiorców luki w przepisach trwały od dawna, a wejdzie ona w życie w postaci ustawy obowiązującej od początku przyszłego roku. Od 2015 roku opłacając tak samo jednorazowo składkę na ZUS będzie można liczyć maksymalnie na około 2000 złotych zasiłku netto. Opłacenie maksymalnych składek ZUS jest to nadal sposób na zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego, jednakże kwota, o którą może się to świadczenie zwiększyć będzie już niewielka. Projekt tej ustawy jest wciąż na etapie konsultacji, ale prawdopodobnie wejdzie ona jednak w życie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Koniec wysokiego zasiłku dla kobiety przedsiębiorcy od 2015 roku?, 8.0 out of 10 based on 2 ratings

Wyszukiwane frazy:

  • jak napisac wniosek o urlop
  • wniosek o urlop doc

Related posts:

Related Posts

Wniosek o urlop macierzyński

admin

Czerwiec 14, 2013

Urlop Macierzyński

Wniosek o urlop macierzyński. Od czasu nowelizacji ustawy w roku 2013 każda kobieta ma prawo do urlopu macierzyńskiego w celu opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Czas takiego urlopu zależy od ilości urodzonych dzieci podczas jednego porodu i może wynieść od 20 do 37 tygodni.  Zgodnie z art. 180 § 1 i 3 KP urlop macierzyński […]

Read More